Honor Roll of Donors

  • Gifts of $10,000 and above
    • Alphawood Foundation
    • Leonard C. Amato ’75, HDR ’15/HBO Films and Diana Conforti ’76
    • Auditorium Theatre of Roosevelt University
    • The Chicago Community Trust
    • Chicago Fashion Foundation
    • Carol Cohen
    • The Crown Family
    • The Nathan Cummings Foundation
    • Sharon R. Dalenberg
    • Diane N. Dammeyer and Rod Dammeyer
    • Susan V. Downing
    • Driehaus Design Initiative
    • The Richard H. Driehaus Foundation
    • The Efroymson Family Fund
    • Douglas R. and Irene Fogelson
    • John and Patty Gehron
    • Allison Grant Williams and Darrell Williams
    • Hive Chicago Fund for Connected Learning
    • Jim H. Jacobs HDR ’14
    • The Joyce Foundation
    • Chester T. Kamin and Nancy Schaefer
    • Kwang-Wu Kim, D.M.A.
    • James E. Kopp Jr. and Marilyn Kopp
    • Lannan Foundation
    • Frederick C. and Teri Lowinger
    • The Negaunee Foundation
    • New England Foundation for the Arts
    • Adele L. Osmond ’92 and Robert F. Osmond
    • Annie B. Parson and Julie Parson-Nesbitt
    • Prince Charitable Trusts
    • Arlen D. and Elaine Cohen Rubin
    • David C. & Sarajean Ruttenberg Arts Foundation
    • Barry M. and Anne M. Sabloff
    • Martha Struthers Farley and Donald C. Farley, Jr. Family Foundation
    • Terra Foundation for American Art
    • Peter G. and Gloria E. Teschner
    • Travis Foundation
    • United Way of Metropolitan Chicago Impact Fund
    • Sona Wang and William S. Selonick
    • The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts
    • David A. Weinberg and Grace A. Newton
    • Cayla C. Weisberg '09 and Bradley Weisberg
    • Constance and Hugh Williams
    • Bill Wolf and Meredith Bluhm-Wolf
    • Woodrow Wilson National Fellowship Foundation
  • Gifts of $5,000 to $9,999
    • Anonymous (3)
    • Autohaus Automotive, Inc.
    • Mr. Bruce Beatus and Ms. Katherine P. Davis
    • Patrick J. and Marilyn M. Breitling
    • Chicago Architecture Foundation
    • Cirque Du Soleil Holding USA Inc.
    • Follett Higher Education Group
    • Ann and Gordon Getty Foundation
    • Devin A. and Rachel S. Gross
    • John Hass and Mary Frances Budig Hass
    • Bill and Vicki Hood
    • Lend Lease
    • LR Development Company
    • David and Agatha Moll Charitable Fund
    • Ronald P. Norinsky ’70 and Pam Norinsky
    • Susan O'Brien Lyons and Douglas W. Lyons
    • Estate of Paul Resnik
    • Christopher J. Richert ’99
    • Robert Mapplethorpe Foundation
    • William Blair & Company, LLC
    • Susan and Bob Wislow
  • Gifts of $1,000 to $4,999
    • Anonymous (2)
    • Susan M. Aurinko Mostow and Gary S. Mostow
    • Sandra Bass
    • BP Foundation, Inc.
    • Robert, Susan and Lauren Breitling
    • Bonnie Anne Brooks
    • Suzette Bross and Allan E. Bulley III
    • Walter and Diane Burke
    • CA/KG 1136 S Wabash JC, LLC
    • Charles E. Cannon Ph.D.
    • Dennis R. Carlson ’97 and Stephanie Carlson
    • Peter Carpenter
    • April M. Castro ’96 and Aras Petrulis
    • Janice F. and K.V. Chindlund
    • Jean Choi and Peter Zaldivar
    • Behnam Cirrus
    • Alan R. Clark Sr. ’82 and Rita M. Clark
    • David D. and Carolyn L. Colburn
    • Pamela Crutchfield
    • Ray Daniels
    • Mary J. Dougherty
    • Eleven City Diner
    • Jeane F. Erley
    • Stephen Fletcher
    • Friends of American Writers
    • Adrian Fulle ’95 and Cecilia Fulle
    • Linda M. Fuller
    • Joshua D. and Ikram S. Goldman
    • Terri Hemmert
    • Irving Harris Foundation
    • James McHugh Construction Company
    • Thomas E. Keim Jr. and Marielle Lifshitz
    • James E. and Santha Kerns
    • Kgiles LLC, Inc.
    • Kinder Morgan Foundation
    • Jeffrey L. Kinney ’87
    • Jean Kralka
    • Colleen Krogstad
    • Marcia E. Lazar MFA ’03 and Alan O. Amos
    • Gary I. and Meryl Levenstein
    • Diana K. Lindstrom ’88 and Bert H. Lindstrom
    • Marilyn C. Lord ’82 and James Meisner
    • Bette and James C. Lordeman
    • James M. Lordeman ’11, MFA ’13
    • Pattie Mackenzie
    • Ernest Mahaffey and Sheila Penrose
    • Susan A. Manning and Douglas A. Doetsch
    • Deirdre McBreen
    • Suzanne G. McBride and John R. O'Neill
    • Margaret R. and Michael P. Meiners
    • John H. and Kay L. Meisch
    • Mary A. Mitchell ’91, HDR ’18
    • Jacqueline E. Moss and Sean Ballard
    • Marisa Murillo
    • The Nardelli Family
    • Jessica and Fredrik Nielsen
    • Scot T. O'Hara MA ’95 and Dale Boyer
    • O'Malley Construction Company
    • Barbara and Robert Sherwood Park
    • Scott C. Parker
    • Melina K. Patterson ’93 and Michael C. Hendershot
    • Manda Phadke
    • Angela M. Powers, Ph.D.
    • Joseph B. Powers ’72
    • Elizabeth Price and Louis J. Yecies
    • Red Bull
    • Diane H. and Paul C. Reilly
    • Lawrence S. Ross M.D. and Marcia Ross
    • Lisa Sandquist and Peter Kinney
    • Rosita M. Sands
    • Mamadou-Abou and Catherine Sarr
    • Site Design Group, LTD
    • Jourdan W. Smith ’07
    • Kwesi Smith
    • Miriam Smith
    • Lawrence K. and Maxine Snider
    • Katie Spring and Jim Berke
    • Daniel F. and Chun Stenger
    • Mark Sullivan
    • Taipei Economic and Cultural Office in New York
    • Bob Thall and Jo A. Cates
    • The Arch and Bruce Brown Foundation
    • Toyota Dealer Match Program
    • Shawn Wax and Terri Sullivan
    • Wednesday Journal Inc.
    • Sharon R. Wilson-Taylor Ph.D.
    • Michael M. Wojcik ’96
    • Xerox Corporation
    • The Yarka Vendrinska Photojournalism Memorial Fund
  • Gifts of $500 to $999
    • Anonymous (6)
    • Carrie O. and Taylor Adams
    • Randall K. Albers
    • Jane F. Alt
    • Thomas S. Armour Jr. and Robin P. Armour
    • Bill Aron
    • Fernando and Magda Assens
    • John D. Broughton
    • Cathryn Bulicek
    • Marc Bushala
    • Veronique Bushala
    • Barbara J. Calabrese
    • Waldemar Colon
    • John J. Davies ’88 and Laura Davies
    • Richard and Kathleen Dowsek
    • Larry D. and Lynn Dunn
    • Ollie Edmunds Jr. and Karen O. Edmunds
    • Amy and Andrew J. Einhorn
    • Sue and Paul Freehling
    • Gail Goering
    • Theodore J. and Kaye A. Grabbe
    • Wendy D. Hall
    • Peter R. Hartel ’81 and Martha A. Shaifer-Hartel ’80
    • Virginia I. Heaven
    • Melissa K. and Tom Hennessy
    • Teisha L. Johnson ’96
    • Brice C. Kanzer
    • Thomas Kerwin and Angela Spadoni
    • Charles C. Kimball II
    • Polly E. Kintzel
    • Michelle A. and Glenn R. Kolak
    • Ivan and Marilyn Kushen
    • Melynda K. Lopin
    • Stephanie Loria
    • Kevin E. Lyle
    • Kara Mann
    • Dirk W. Matthews ’02 and Babette Novak ’02
    • Ann and Steve Mendelsohn
    • Rosendo Mercado ’98
    • Gary Metzner
    • Microsoft Corporation
    • Leah M. Missbach Day
    • Mondriaan Fund
    • Robert and Marsha Mrtek
    • Jane E. Notz and Ian H. Watson
    • Nina Owen and Michael D. Belsley
    • Dominic A. Pacyga
    • Clarisse Perrette
    • Jessica Ramirez Welton
    • The Albert B. & Audrey G. Ratner Family Foundation
    • Cheryl L. Sandner
    • Kristina Schneider
    • Charles S. and Sheri E. Searl
    • Kari L. Sommers MA ’90
    • Richard Song ’17
    • Lori and Ted Souder
    • Peter A. Strange ’67 and Virginia M. Strange
    • Meredith Sullivan
    • Kubilay T. and Jennifer G. Uner
    • Larry A. Viskochil ’75
    • Piotr Walter ’91 and Anna Walter
    • Sanford S. Weinstein ’75
    • Nicholas C. Wilson ’09 and Amy C. Wilson
    • Phillip C. and Donna F. Zarcone
    • Leah Zell
  • Gifts of $100 to $499
    • Anonymous (20)
    • Susan S. and Lawrence Aaron
    • Robert Abelson Jr. ’73
    • Christopher M. and Mary E. Abood
    • Jamie Ackley
    • Gerald E. Adams
    • Gerald W. Adelmann
    • Jay Albanese
    • Martha A. Alexander MA ’88
    • Norman R. Alexandroff ’84
    • Jennifer A. Amdur Spitz MA ’96 and Jeffrey M. Spitz
    • Julia M. Arredondo
    • Brandon Bailey
    • Patrick D. Baker
    • Katherine Baldwin
    • Elizabeth K. Barlowe
    • Ronald G. Bauer
    • Gioia L. Bearden ’90 and Charles Bearden
    • David A. Beliles ’54 and Ruth A. Beliles
    • Shani T. Black
    • Jonathan D. Blake ’04
    • Sharon Bloyd-Peshkin
    • Suzanne B. Blum Malley and Jason Malley
    • Shawn L. Bolton and Ian Fox
    • Rob and Eileen Boster
    • David and Philomena M. Boulanger
    • Sheila A. Brady
    • Sangini Brahmbhatt
    • Henry J. Breckling Jr.
    • Natasha Brodich Kohan ’89 and L.D. Kohan
    • Andrea K. Brown MA ’86
    • William and Anne Brown
    • Bethany Brownholtz
    • Christopher A. Broyles MA ’98 and Jacqueline K. Woods
    • Esther Buonanno
    • James M. Cahillane ’90
    • Kenneth G. Campbell ’73 and Stella C. Campbell
    • Celeste Campise
    • Patricia J. Carroll and Anthony E. Jones
    • Kristin R. and Russell E. Cass
    • Anne and Phil Castro
    • Charles A. Causey
    • Libby L. Chiu and Peter Murray
    • Kurt M. Christoffel
    • Nancy Church and Charles Jett
    • Vanessa Churchill
    • William P. Ciciora
    • Paul J. Clark
    • Amanda Clayton
    • Ethan Cohen
    • Karen Lee Cohen ’68
    • Louis G. Conforti
    • Dana D. and Joseph T. Connell
    • Mary E. Connellan
    • Samantha Conrad
    • Frederica J. and Andy Conroy
    • Peter S. Cook
    • Michael D. Costa ’94
    • Kevin J. Craemer ’83
    • Samuel Crawford and Meredith M. Meserow
    • Vernon O. Crawley and Betty W. Crawley
    • Kevin Crowley
    • Patricia J. Cumella and Angelo Cumella M.D.
    • Ana C. and Cameron W. Cummins
    • Austin D. Deadman ’17
    • Robert P. Deckert ’73
    • Mia M. Delano ’99
    • Alma I. Delgado MA ’94
    • Gilles and Neeta Demeulenaere
    • Florian Depenthal and Cindy Melk
    • Michael Dietler
    • Robert A. DiMeo and Terri DiMeo
    • Riccardo DiMonte
    • Christine DiThomas MFA ’11
    • Zorin Dobson
    • Nina M. Dorchincez ’10
    • Diana S. and John T. Doyle
    • Kurt W. Dressel ’74 and Caroline Dressel
    • Christopher R. Drewry
    • Earl Duffin ’82
    • Scott Duncan
    • Carol H. Eding MFA ’06 and John Eding
    • Carol S. Ehlers
    • Gillian Ellett
    • Gordon and Constance A. Ensing
    • Barbara J. Ericks ’85
    • Dustin S. Erikstrup ’12
    • Maxine Evans
    • Terry H. and Sam D. Evans
    • Jerry and Carol Ewing
    • Michael Farah
    • Jennifer L. Farrington ’93, HDR ’18 and Sean J. O'Neill ’91
    • Randi Feder
    • Robert and Mary K. Fenner
    • Kate Ferraro
    • Alexandra L. Field ’13
    • Paul E. and Paula Fisher
    • Karen A. Fitzner and Richard A. Heckinger
    • Anne E. Foley
    • Gia E. Fondren-Norman MAM ’10 and Robert L. Norman
    • Caleb Fox
    • William E. Furth ’70 and Jennifer L. Jones
    • Trudi A. Gentry ’95
    • Susan W. Geraghty and Vincent J. Geraghty
    • Johnny Gillespie ’91 and Marie Gillespie
    • Melissa Gilliam
    • Melissa R. Glass ’98 and Ari F. Glass
    • Adrienne L. Glover
    • Donald Goddard
    • Anne and Louis Gomez
    • Rachel A. Goodstein
    • Mitchell Gordon
    • Cynthia A. Grunden and Kirk Spanski
    • Madeleine M. Grynsztejn and Tom D. Shapiro
    • Ann H. and David Gunkel
    • Stephen M. and Celeste Hamilton
    • Marcus L. Hamlin
    • Philip Hamp
    • Re'Lynn Hansen ’80, MA ’86 and Doreen M. Bartoni
    • Sherelle D. Harris ’89
    • Lolita Hartwell
    • MariaElena Z. and Jeffrey C. Hayes
    • Cheryl L. Helton
    • Clifton J. Henri
    • Whitley B. Herbert
    • Christian A. Hewelt ’88 and Lori L. Mackie-Hewelt
    • Hannah B. Higgins and Joe Reinstein
    • Rhona Hoffman
    • Braydan G. Hogue ’16
    • Chia-Lung and Chi Fang L. Hong
    • Laura J. Hool ’06
    • Aaron and Myrtle Horne
    • Dorothy A. Horton-Jackson ’84, MA ’99
    • Gregory D. Hoskins
    • Robert Hsiung M.D.
    • Illinois Registry of Interpreters for the Deaf
    • Nena C. Ivon
    • Matthew J. Jaehrling
    • Jones Dairy Farm
    • Lindsey Joyner
    • Nancy Juda
    • Paula C. Justich MA ’86 and Kenneth F. Justich
    • Jason Kalajainen
    • Susan Kalina
    • Martin T. Kane Jr. ’06
    • Arnold and Carol Kanter
    • Maggie Kast
    • Barbara D. Keaton-Stubblefield ’87
    • Dennis L. A. Keeling
    • Tiffney J. Kitawaki
    • Debra Kleban and Paul Rupke
    • Don B. Klugman
    • Micha Klugman-Caspi ’82 and Eran Caspi
    • Daniel Klutznick
    • Stephen J. Kmetko ’08
    • Robert B. and Tatyana Knight
    • Keith and Claire Koeneman
    • Amor Kohli and Sonya Seifert
    • Thomas E. Koziol ’77
    • Roberta and Sam Kramer
    • Randall S. Kroszner and David Nelson
    • Kofi B. Kwarteng
    • Jasmine Kwong
    • Matthew M. Laesch ’05
    • Kathleen Lamb
    • Matthew Launspach
    • Elio Leturia
    • Kimberly A. Livingstone ’92
    • Lindsay Lochman and Barbara Ciurej
    • Christine V. and Don L. Luskin
    • Carlyle Madden
    • Dolores Marek
    • Matthew McCall
    • Lynnette McCants
    • Rachel McClain
    • Jay D. McClellan ’77
    • John G. McCord Jr.
    • Krista McLeod and Craig W. Noble
    • Marcella Mencotti
    • Sandro Miller and Claude-Aline Nazaire
    • Peggy Moss
    • Carol Mulvihill
    • Mary Ellen Murphy
    • Charles E. and Ursula Nance
    • Thomas and Shirley M. Neiman
    • Catherine and Reuben Nichols
    • Michael and Franice G. Niederman
    • Niki R. Nolin
    • North Park University
    • Kristen and David Nuelle
    • Karl L. Oder ’88
    • Jennifer I. Oliver O'Connell ’87 and Lynn R. O'Connell
    • Amye D. Ong MFA ’15
    • Rebecca Ortiz ’01
    • Onur Öztürk
    • Laurent Pernot
    • Ramesh Phadke
    • William F. Phillips ’72
    • Jason J. Pickleman
    • Melissa A. Pinney ’77 and Roger W. Lehman
    • Sydney L. Poland ’17
    • Jennifer and William Powell
    • Nancy Powell
    • Teresa Prentiss
    • George Price
    • Laura-Min Proctor
    • Professional Interpreting Enterprise
    • Michelle L. Ptack ’96 and Daniel H. Ptack
    • Steven T. Rabeor ’85 and Deborah A. Rabeor ’85
    • Shlomi Rabi
    • Eva Rachau
    • Hilary F. Rainey ’09
    • Allyson E. Ratliff MAM ’11
    • Douglas A. and Pegeen Reichert Powell
    • Kelli Richardson Lawson
    • Cherie A. Richardson MA ’99
    • Daria and Robb Rickett
    • Judith D. Rivera ’98
    • Dale M. Roadcap MA ’89 and Nieves Roadcap
    • Francois P. Robert and Jane Gittings Robert
    • Jay S. Robinson ’77 and Barbara S. Robinson
    • Andrea Rohlfing
    • Mark Rosati
    • Yumi S. Ross
    • Stephen D. Roy and Lloyd Kohler
    • Charles Rudnick MA '86 and Linda Tarshis Rudnick
    • Kathryn A. Ryan ’11
    • Judy Sagan
    • Cristine L. Kruse ’06 and Jeffrey D. Sanderson
    • Lincoln Schatz and Clare Pinkert
    • Elizabeth Scheinfeld
    • Boyd Schlaefer and Michele M. McBride
    • Sarah A. Schroeder ’00 and Kenneth A. Nowak Jr. ’00
    • Tamara L. Schwab
    • Jennifer L. Shanahan ’94 and Joseph P. Shanahan HDR ’13
    • David Shapiro
    • Brian G. Shaw ’86 and Stephanie L. Shaw ’92, MFA ’09
    • Christopher S. Shaw
    • Stone Shen
    • Alissa Shulkin
    • Matthew C. Siber MFA ’06
    • John F. Siff and Joan L. Siff
    • Arlie F. Sims
    • Bryan S. Smiley ’09
    • Angela J. Smith ’89
    • Kathleen and Rutledge Smith
    • Yvonne M. Sode ’16
    • Gwen Solberg
    • Sorenson Communications, Inc.
    • Jean L. Sousa
    • Mark C. and Jill M. Sramek
    • Howard and Susan Stearn
    • Brittany L. Steiger ’10
    • Catherine and Christopher Stickrod
    • Judith M. Stockdale and Jonathan G. Boyer
    • Ted and Leslie Sulger
    • Katarzyna Surdyka ’09
    • Ann Thompson
    • Nancy C. Tom
    • Michael Toolis and Theresa Mintle
    • Tony Trigilio
    • Kathryn and James Troy
    • Margaret and Michael Unetich
    • Tricia Van Eck MA ’98 and Andre Fiebig
    • Emeline Vassel
    • William L. Vautrain
    • Julia J. Vazquez-Zimmerman ’04 and Andrew N. Zimmerman
    • John Vinci
    • Jeffery and Lisa J. Wahlstrom
    • Margot A. Wallace
    • Franklin S. Walters ’04 and Keri L. Kurlinski-Walters
    • Bleecker Ward
    • Nan R. Warshaw MA ’93, HDR ’15
    • Renee A. Weisner and Kenneth Schmader
    • Donald A. Weiss ’86 and Lisa Weiss
    • Sally M. Weiss MA ’89
    • Robin L. Whatley
    • Tessa White and Jonathan Bernhardt
    • James F. and Patricia A. Whitney
    • Lindsay Widdel
    • Bruce D. Wilson ’80 and Daniele M. Wilson
    • Wisconsin Registry of Interpreters for the Deaf
    • Justin P. Witte
    • Alfonso Wong and Elisa Keh Wong
    • Amie and Brian Wrubel
    • Genia and Tim Yovankin
    • Martin E. and Danielle Zimmerman
  • Gifts of $99 and below
    • Anonymous (22)
    • Susan and Johnny Adkins
    • ALDA Chicago
    • Eric D. Allen ’10
    • Penelope Allen ’81
    • Alicia J. Allison-Billingslea ’91
    • Jonathan Amarilio and Bridget Eastman
    • AmazonSmile Foundation
    • Matthew S. Arenson ’17
    • Xochitl Arias-Flores
    • DeAnne M. Ateca ’15
    • Hayley M. Baccaire ’08
    • Curt R. and Lisa Bailey
    • George H. Bailey ’74 and Linda Bailey
    • Rosalind J. Baker ’83
    • Veramarie H. Baldoza
    • Jourdan A. Barnett ’15
    • Thomas M. Barrett
    • William J. Basil
    • Alan and Charlotte Bath
    • Cheryl Beaudoin-Stehlin
    • Sylvia Bednarz
    • Robert E. and Mary Benson
    • Daniel V. Biggar ’92
    • Jane M. Bishop Lillegard ’85
    • Robert J. Blandford
    • Rosanne Bohlander '90
    • Josephine E. Breytspraak ’17
    • Andrew and Jacqueline Brittingham
    • La Toia J. Brown ’03, MAM ’10
    • Nancy Brown
    • Russell G. Bruzek
    • Allison C. Buell ’96
    • Carol A. and Alan Burczyk
    • Tracy F. Burns
    • T.D. Burton ’79
    • Everlidys Cabrera ’18
    • Nina L. Campbell
    • Marcelo F. Caplan and Maria Capdepont-Caplan
    • Ryan W. Chambers ’08
    • David and Margaret Chance
    • Helena Chapellin Wilson ’76 and Clarence S. Wilson Jr.
    • Marc A. Chevalier
    • Donald Churchill
    • Justin D. Clapper ’05
    • Maxine A. Clarke ’11
    • Derric Clemmons
    • Kelsey Coday
    • Emily Coghlan
    • Carol A. Coleman ’72
    • Michael Cordts
    • Nina S. Corwin
    • Michael C. Costello MFA ’98
    • Barbara Crane and John Miller
    • David and Amy Criswell
    • Cheryl A. D'Amato
    • Scott and Lois Darlington
    • Rita G. Davis
    • Catherine Day
    • Nancy K. De Dakis and Christopher Newman
    • Norma De Jesus
    • Lisa DeAngelis
    • Gabriela Diaz de Sabates
    • Barbara A. Diener MFA ’13
    • David Dolak
    • Janelle D. Dowell MFA ’15
    • Kelley Dowell ’94 and Alex Dowell
    • Benjamin T. Downing ’99
    • Elizabeth A. Drew Scholl MA ’96 and Michael J. Scholl
    • Jordan T. Duke MFA ’15
    • Katrina Durance
    • Susan L. Dykes ’95 and Christopher Williams
    • Tomasz Dzitko
    • George H. Eastman
    • Eric Eddy
    • Pam and Kevin P. Egan
    • Jeff P. Ericksen ’90 and Korynne Ericksen
    • Ronald D. Falzone ’79
    • Michelle M. Ferguson ’94 and Kevin E. Ferguson
    • Joseph W. Forsythe
    • Barbara A. Franco ’89
    • Daphne I. Francois-Torres ’09 and Jeffrey Torres
    • Michael J. Freiburg ’62 and Estelita V. Freiburg ’62
    • Milton B. Freudenheim
    • Catherine D. and Paul D. Fry
    • Gillian Fry
    • Nancy H. and Stephen G. Fuhrman
    • Raymond Gaida
    • Dominique D. Garrett-Flowers ’99 and David Flowers Jr.
    • Shana Gearty
    • Hafizah A. Geter MFA ’10
    • Roger C. Glienke ’75 and Jody A. Glienke
    • Joan Gnoske
    • Lisa Gonzales
    • Barbara J. Green and Jay S. Dobrutsky
    • Ania Greiner MFA ’05
    • Jessica L. Grose ’17
    • Lydia C. Grose
    • Michael and Debra Guidotti
    • William D. Guschwan
    • Colleen T. Halloran ’91, MFA ’09
    • Carly R. Hamer ’11 and Ted Hamer
    • Suzanne Hamilton
    • Michael M. Hammerman
    • Robert and Lynne Hampton
    • Robert Hanserd
    • Lori J. Hardy ’00
    • Janet Harper
    • Matthew Hart ’63 and Joan M. Hart
    • Dwayne E. Hayden ’83
    • Daniel J. Haywood
    • Brian M. Heaney
    • Wayne R. Heimbach ’84 and Laurette Heimbach
    • Thomas Hellstrom
    • Jean Hendricks
    • Kimberly A. Henry-Thornton ’06
    • Lisa A. Hibbard ’86
    • Adrienne Hidy
    • Aaron T. Hilliard ’09
    • Steve and Sheila Hirsch
    • Allen Hoffman
    • Jane B. Horowitz
    • Erin Hoyt
    • Douglas E. Human ’97
    • Michael M. Humphreys ’76
    • Matthew W. Hunter ’88 and Laura Hunter
    • Russell Hyman
    • Samreen S. Imami ’98
    • Darlene Jackson
    • Donna M. Jagielski ’90, MAT ’96
    • Nancy J. Johnson
    • Vincent D. Johnson ’99
    • Dawn R. Jones
    • Carl P. Jossell Sr. and Debra A. Jossell
    • Stephen A. Justus MFA ’15
    • Grace Kelly
    • Mark D. Kernes ’86
    • John M. and Kimberly King
    • Jonathan Kinkley
    • Mitchell E. and Aileen J. Klein
    • Philip Komorowski
    • Keith S. Kostecka
    • Kimberly S. Koverman
    • Stephen and Jamie Kusmierczak
    • Jerry F. LaBuy ’98 and Brooke LaBuy
    • Jenny Lam
    • Shannon B. Langan
    • April L. Langworthy
    • Marcia Lauzon MA ’92
    • Louis E. Lavigne
    • Aaliyah C. Leonard ’16
    • Steven and Heidi Levin
    • Melissa L. Levy Carter
    • Lynn E. Levy
    • Charles F. Lira ’08
    • Jennifer Lusk
    • Keith A. Majewski ’11
    • Lillian Maldonado ’82
    • Dean J. Mallires ’71 and Lori A. Mallires
    • Frank and Monica Manfredi
    • Anne Markese
    • James A. Martinez ’01
    • Sarah Matheson ’16
    • Jeffrey B. Matthews ’00
    • Amanda Mayo
    • Timothy McCaskey
    • Rufus L. McClendon ’04
    • Leslie McElroy ’14
    • Sarah K. McGing ’07
    • Mary D. McGinley-Gallivan and Patrick D. Gallivan
    • Louis H. McGruder ’99
    • Dennis McGuire
    • Pamela H. McNeil
    • Carmer Merlos
    • Danielle Metzler ’14
    • Lauren A. Miller ’16
    • Sarah D. Miller
    • Anne M. Mitchell
    • Robert A. Mitchell ’73
    • Raquel L. Monroe
    • LaShera Z. Moore ’12
    • Darnell Motley
    • Megan E. Mueller ’13
    • Michael Mulholland
    • Karl Muth
    • Luis Nasser
    • David Obermeyer
    • Hilary Odom
    • Michael J. O'Malley
    • Izzy Oneiric MFA ’10
    • Karen L. Osborne
    • Ehran Ostrreicher ’91 and Kathleen A. Wrobel Ostrreicher MFA ’94
    • Danielle E. Owensby MFA ’17
    • Onye P. Ozuzu
    • Gerry Palermo
    • Donald G. Palmer
    • Nelson A. Pamplona ’16
    • Karoon Panosyan
    • Ryan B. Paris ’14
    • Christopher Parker ’73
    • Laurie and Olivier Pasquier
    • Nayan Patadia
    • Suman Patil
    • Carol D. Payne ’97
    • Antonio Perez ’85 and Rocio A. Perez
    • Jennifer L. Perkins
    • David Perry ’15
    • Jane Pickus
    • Mimi Plauché
    • Pat L. Pluchrat
    • Colleen M. Plumb MFA ’10
    • Alexis E. Pool
    • Gigi Posejpal
    • Keith Pozulp
    • Beverly Preiser and Selwyn Zun
    • Charlinda Pritchard
    • Michael P. Pryzbylski ’10
    • Junette V. Puryear ’91
    • Jessica Quintero ’13
    • Teresita P. Ravinera
    • Carlisa Rhinehart
    • William A. Richards
    • Steven Rish
    • Kelsa R. Robinson
    • David G. Rodriguez Jr. MA ’93
    • Bette Rosenstein
    • Ardie R. Rowe ’87
    • Roger Rudich
    • Steven J. Saenz ’12
    • Corey C. Sasek ’11
    • Brian Schab ’04
    • Richard P. Schieler
    • Abby C. and Bill Schmelling
    • Karen Schmidt
    • Jennifer Schmitz
    • Eric S. Scholl
    • Michelle L. Schultz-Lorusso ’01
    • Catherine Scott ’86
    • Allan Shampine and Kristin Jacobsen
    • Aaron J. Shirley ’09
    • Sara Silks
    • Angel S. Simmons ’09
    • Jessica A. Sladek MFA ’17
    • Beth E. and Gerard C. Smetana
    • Christopher L. Smith ’12
    • Hilton Smith
    • Jess Smith ’82
    • Kia Smith
    • Sarah Smith
    • Terence P. Smith
    • Lynne A. Snyder ’98
    • Susan Sobczak
    • Rodger R. Sonneborn and Yvette Gideon
    • Susan M. Sotnick ’05 and Julian A. Sotnick
    • Donnell Spencer
    • Agnes A. Sprouse Mooney and Charles P. Mooney
    • Vaughn and Tiffany Stamm
    • Laurie A. Starrett ’10 and John K. Maurus
    • Brian and Renee Staton
    • Arthur J. Stein ’66
    • Ryan Steinbach
    • Gilbert Stern ’59
    • Neil Stern
    • Jane Stewart Laidlaw
    • Susan Strow
    • Judith A. Stuber ’13 and William J. Stuber
    • Sean M. Sullivan ’15
    • Deborah J. Sutliff ’93
    • Jennifer Swaney
    • Joey J. Sylvester
    • Matthew J. Szymanski
    • Denise Taddei
    • Target
    • Vivian Teng
    • Matthew D. Thiell ’86
    • Michael J. and Deanna Thomas
    • Michael J. Thomas Jr. ’13
    • Clark M. Thompson
    • Melissa A. Thornley
    • Brian F. Timm ’03
    • William T. Tong ’66
    • Elisa and Ophir Trigalo
    • Georgene Troseth
    • Richard V. Turek Sr. ’61 and Sylvia L. Turek
    • Ora Uhuru
    • Brian Ulrich MFA ’07 and Rachelle B. Friesen ’08
    • Kevin J. Valentine MFA ’10
    • Mary Beth and Jim Van Dyke
    • Peter and Ellen B. Van Vechten
    • Peeranut Visetsuth
    • Rita Vogel
    • Deborah Walsh-Monforti
    • Han Chih Wang
    • Nissan J. Wasfie MAM ’04
    • Loraine T. Washington ’82
    • Jeffrey B. Wehrmeister ’90
    • Aaron Whitmire
    • Sara M. Whittleton MFA ’02
    • Adam Wickersham ’13
    • Hillary Wiedemann
    • Jennifer C. Wilbanks ’03
    • Peter Wilczek
    • Wilburn Wilkins
    • Michele A. Williams
    • Tracey D. Williams ’84
    • Kendall A. Williamson ’13
    • Maurice N. Willis ’09
    • Jeanna K. and Kenneth T. Willms
    • Reginald B. Wilson
    • Wines for Humanity LLC
    • Jeffrey Wolin
    • Kelley Wright
    • Justin Wrigley
    • Janet Yesk and Dennis Furniss
    • Newton Yost
    • Bryan D. Young
    • Dan and Mary Youngman
    • Jennifer L. Zarzycki ’94
    • FeiFan Zhang MFA ’17
  • Gifts in Kind
    • Anonymous
    • Shanita B. Akintonde ’93 and Jimmy A. Akintonde
    • Christopher D. Arnold
    • Stephen T. Asma
    • Courtney Asztalos
    • Dawoud Bey HDR ’18
    • The Blackstone, Autograph Collection
    • Robert J. Blinn ’73
    • Sharon Bloyd-Peshkin
    • Jack Bridges
    • Joachim Brohm and Valentina Seidel
    • Rikki Brown
    • Ivan Brunetti
    • Catering by Michaels
    • Charles A. Causey
    • Eric Ceputis and David W. Williams
    • Janice F. and K.V. Chindlund
    • Connie's Pizza
    • Nakeya Cook
    • Chicago Curry House
    • Paul D'Amato and Anne Harris
    • Jennifer DeCarlo
    • James P. DeRogatis
    • Stephen A. DeSantis MFA ’08
    • David Dolak
    • Dr. Graphx, Inc.
    • Jess T. Dugan MFA ’14 and Vanessa Fabbre
    • Brian M. Duncan
    • Barbara Ebert-Balzano ’04
    • Catherine Edelman Gallery
    • Patricia B. Erens
    • Derek J. Fawcett
    • Dana Fritz
    • Anahid Ghorbani MFA ’17
    • Joan Giroux
    • Adam Golfer
    • Gordon's Ace Hardware
    • Allison M. Grant MFA ’11
    • Alice Hargrave
    • Herby Pop
    • Milena Hughes
    • James R. Hugunin
    • Sebastian B. Huydts
    • Kei Ito
    • Cora Jacobs ’07
    • Bill and Suzanne Johnson
    • Anjali Julka MA ’98
    • Kayla Jutzi
    • Natalie E. Krick MFA ’12
    • Lagunitas Brewing Company Chicago
    • Carol Lavin Bernick Family Foundation
    • Lawndale Productions, Inc.
    • Maya Lea
    • Laura L. Letinsky
    • Ilya Levinson and Martine Benmann
    • Lynn E. Levy
    • Carol Loverde and Dominic J. DiFrisco
    • M & G Graphics
    • Maison Ruinart
    • Mammoth Distilling Spirits
    • Marketing Partnerships International
    • Diana Matar
    • Eric C. May ’75
    • Paula McCartney
    • Zachary A. Mehrbach MFA ’13
    • Mettler Studios Inc.
    • Alton F. and Dominika Miller
    • Sandro Miller and Claude-Aline Nazaire
    • Anne M. Mitchell
    • David and Agatha Moll Charitable Fund
    • Rozell P. Nesbitt
    • John M. Opera
    • Orin Swift Cellars
    • Dominic A. Pacyga
    • Paragon Inc.
    • Peach and Green
    • Jason J. Pickleman
    • Teresa Prados-Torreira
    • Greta Pratt
    • Stephen T. Pratt
    • Jason P. Reblando MFA ’10
    • Orlando Redekopp and Joan Gerig
    • Brendan P. Riley
    • Roger Ruttenberg and Gwen Callans
    • Estate of Irene T. Schoenberg
    • Seaberg Picture Framing
    • Christina Seely
    • Ralph and Nancy Segall
    • John Shimon
    • Hrvoje Slovenc
    • Snap Yourself!
    • Lawrence K. and Maxine Snider
    • Solemn Oath Brewery
    • Stephen Daiter Gallery
    • Spencer Stone
    • Superior Nut and Candy
    • Leonard Suryajaya
    • Jerome C. Svec
    • Bradley M. Temkin
    • Bob Thall and Jo A. Cates
    • The Icon Group
    • Sonja Thomsen
    • Jan Tichy
    • Julie L. Weber MFA ’14
    • Chamille Y. Weddington ’92, MA ’08
    • Weigel Broadcasting Company
    • Kevin W. Whiteley ’08
    • Elizabeth M. Williams
    • Michele A. Williams
    • Midge Wilson Ph.D.
    • David A. Witter ’86
    • Hyounsang Yoo
    • FeiFan Zhang MFA ’17